0 (216) 344 77 53

Sosyal Medyada Biz}

Yabancı Dil Seslendirme

Dil, insana özgü, yaradılış itibari ile verilmiş olan ve insanların birbirleriyle iletişim kurmasını sağlayan ve insanı insan yapan en önemli iletişim

Almanca seslendirme yaparken dikkat edilmesi gereken birçok unsur bulunmaktadır. Bunların başında en önemlisi, telaffuz yani söyleyiştir.

Arap kültürü, özellikle dünya üzerinde en yaygın benimsenen kültürlerden birisidir ve dünyanın en zengin, en güçlü kişileri de Araplar arasında bulunmaktadır.

Türkiye’nin en büyük dostlarından biri olan Azerbaycan, konuştuğu dil olan Azerice ile de dikkat çekmektedir.

Bulgarca, eski ve köklü diller arasında yer almaktadır. Komşumuz olarak dikkat çeken Bulgaristan, gerek kültürü gerek diğer özellikleri ile bize oldukça benzemektedir.

İnsanlar ve toplumlar için çok önemli bir kavram olan dil, o topraklarda yaşayan insanların birbirileri ile iletişim kurmalarını sağlamaktadır.

Dünya üzerindeki İngilizce ve Almancadan sonra en çok konuşulan dil Fransızcadır. Fransızca da Almanca, Çince, Türkçe gibi köklü geçmişe sahip olan bir dildir.

İspanyolca, son yıllarda hızla yayılmaya başlamış olan bir dildir. İspanyolca, Hin – Avrupa dil ailesine bağlı bir dildir. Aynı zamanda Romence olarak kabul edilmektedir.

Genç yaşlı, kadın erkek fark etmeden herkesin ilgisini çekmeyi başaran İtalyanca, günümüzde pek çok alanda popülerliğini artırmaktadır.

Dil, dünyanın her yerinde büyük bir önem taşımaktadır. Toplumların iletişimini mümkün kılan diller, kuzeyden güneye, doğudan batıya çok farklı şekillerde karşımıza çıkmaktadır.

Ruslar, çok uzun yıllar öncesinde dünya üzerinde kendilerine önemli bir rol benimsemişler ve bu rolü oldukça güzel bir şekilde temsil etmişlerdir.

Yunanistan ve çevresi, tarih boyunca hem gerçek olaylara hem de pek çok efsanelere konu olmuş bir bölgedir.

Dünya genelinde pek çok farklı dil bulunmaktadır. Bu dillerin bazılarının kökenleri oldukça eski olmakla birlikte bazıları ise sonradan türemiş ve oluşmuş, diğer dillerden alınan kelime ve kelime gruplarıyla meydana gelmiş, konuşulmaya başlanmış dillerdir.

Dünya üzerinde insanların en yaygın olarak konuştukları dilin İngilizce olduğu söylentiler arasında sürekli dolanan bir dedikodudur. Ancak dünya üzerinde kişi sayısı olarak en yaygın konuşulan dil Çincedir.

Çin’in çok kalabalık bir ülke olması, dünya üzerinde en çok konuşulan dilin de Çince olmasına sebep olmuştur. Ancak şu gerçek de unutulmamalıdır. Dünya üzerinde nereye gidilirse gidilsin, her yerde anlaşma sağlanacak ortak kabul edilmiş dil İngilizcedir. İzlediğimiz sinema filmlerine bile baktığımızda, genelde çevirilerin yabancı dil seslendirme şeklinin İngilizce olduğunu görürüz.

İnsanlar para kazanmak için son yıllarda özellikle ticareti gerçek bir strateji izleyerek yapmaya başlamışlardır. Teknolojinin gelişmesi, ticaretin kazancını da olumlu yönde etkilemiştir. Ticarette esas alınması gereken unsur, şüphesiz ki reklamdır.

Reklamını iyi yapan firma, şirket, işletme vs. daima kazanmayı hak eder ve kazanır. İnsan kitlesi olarak ne kadar büyük ve yoğun bir kitleye hitap edilir ve isim duyurulursa, ürün – hizmet o kadar fazla satılır. Çünkü insanlar kaliteli ve bilindik ürünlerden ve hizmetlerden yana tercihlerini kullanırlar.

Türkiye üzerinde medyanın etkisi oldukça büyüktür. Aslında ortalama son 15 yıldır dünya genelinde de durum aynı şekildedir. Ticaret, medyayı iyi bir kazanç kapısı ve aracı olarak görmektedir. Dolayısıyla medyanın olumlu taraflarını özellikle reklamı yayma gücünü akıllıca davranan tüm tüccarlar kullanmaktadır.

Günümüzde büyük ve dünya devi markaların isimlerini ya sosyal medyadan ya da genel medyadan öğrendik. Biz onları tanıdıkça, onlar daha fazla kazandılar. Aynı amaç üzerinde ilerleyen ve dünya devi olmaya adım adım yaklaşan firmaların da özellikle dünya geneline açılma gibi bir amacı bulunmaktadır.

Yukarıda sizlere dünya üzerinde her bölgenin kendine has bir dili olduğundan bahsettik. Eğer bir işletme ya da firma kendisini dünyaya açmak istiyorsa, reklamlarında yabancı dil seslendirme yapmak zorundadır. Yabancı dil sayesinde başka insanların da kendilerini anlamalarını sağlayacaklar olan şirketler, ürünlerini daha ayrıntılı ve net tanıtma şansı bulacaklardır.

Özellikle tanıtım ve reklam filmlerinde yabancı dil seslendirme çok önemli bir paya sahiptir. Bu işi yapan sektör de ülkemizde bulunmaktadır. Kayıt ve montaj işini profesyonel çalışma prensibi belirleyerek yapan şahıs veya firmalar, reklam filmi, slayt vs. reklam filmlerini yabancı dile çevirmektedirler.

Yabancı dil seslendirme işi profesyonel ellere bırakılmalıdır. Gerçek ve düzgün bir tanıtım için eksiksiz bir çeviri ve düzgün telaffuzla seslendirme, insanların ilgisinin çekilmesine olanak sağlamaktadır.

Seslendirme işini firmalarla ortak çalışan ünlü isimler ve sesler de yapabilmektedir. Nitekim bu tür tercihler bir adım daha öne geçmek için oldukça akıllıca bulunmaktadır.

Çünkü medya aracılığıyla tanınmış ve topluma örnek olmuş ünlü sanatçılar, toplum tarafından da el üstünde tutulduğu için, seslendirme esnasında söyledikleri daha fazla ilgi çekici olacak ve inandırıcılık niteliği de artacaktır. Yabacı dil seslendirme yapacak olan sesin iyi telaffuz yeteneği de mutlaka önemli ölçütler arasındadır.

Söylenen kelimelerin tam ve net anlaşılır olması, kelimelerin kesintisiz ve dile hakim olarak ifade edilmesi, o dile hakim kişiler tarafından konuşma tarzının yadırganmayacak şekilde gerçekleştirilmesi, yabancı dil seslendirme işinde dikkat edilmesi gereken en önemli unsurlar arasında bulunmaktadır. Ticaret sektörünün önemli bir parçası olan reklamı, gerçek seslendirme sanatçıları kullanarak dünyaya yaymanın mümkün olduğu da asla unutulmamalıdır.